TOBB Duyuruları

 

15
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 13.06.2022 tarihli ve 75471320 sayılı yazısı. Ticaret Bakanlığı'nın ilgide kayıtlı yazısında, Etiyopya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ile bir elektronik sohbet toplantısının gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Bahse konu olan toplantı ile ilgili detaylar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır: Ülke Tarih Saat Tema Katılımcı Etiyopya 16 Haziran 2022 14:00 İnşaat Malzemeleri, Gıda Ürünleri Ticaret Müşavirleri Toplantıya kayıt olmak için gereken kayıt linki ektedir.

[Devamını oku...]

14
Türkiye 100 Katılımcıları, Türkiye Sektör Meclis Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurul Üyeleri, OSBÜK 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 14:00'te internet üzerinden "Uluslararası Rekabette Sürdürülebilir Ticaretin Kapısı: İş Etiği ve Uyum Uygulamaları" semineri gerçekleştirilecektir. Seminere ilişkin program ekte
sunulmaktadır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda internet üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerde; TOBB üyeleri ve paydaşları iş etiği ve uyum konularında bilgilendirilecek ve bu alandaki faaliyetlerin özellikle uluslararası rekabette kurumlara sağlayacağı avantajlar anlatılacaktır. Ayrıca etkin bir etik ve uyum programının temel unsurlarından da bahsedilerek, seminer sonunda KOBİ'lerin konu hakkındaki soruları cevaplandırılacaktır.
Seminere katılımınızı, sosyal medya ve internet sitenizde paylaşmanızı, üyelerinize duyurarak katılımlarını sağlamanızı rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

13
Turkcell'in satın alma politikaları ve yerlilik programları hakkında bilgi vermek üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birliğimiz ve Turkcell işbirliğinde 14 Haziran 2022 Salı günü saat 13:00'te "İnovasyonla YerliÜretim ve KOBİ'lerin Gücü" dijital etkinliği gerçekleştirilecektir. Etkinliğe ilişkin program ekte sunulmaktadır.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Bülent Aksu ile Turkcell CEO'su Sn. Murat Erkan'ın katılımıyla dijital ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte Turkcell'in tedarik zinciri çalışmaları, Tedarikçi Eksenli
İnovasyon Programı, Büyük Ortağım Programı, Yerlilik Programı, Dijital İş Çözümleri ile Yerli Malı Belgesi uygulaması anlatılacak, ayrıca siber güvenlik ve yapay zeka alanında Turkcell ile işbirliği imkanlarından bahsedilecek, etkinlik sonunda katılımcıların soruları cevaplanacaktır.
Bilgilerinizi, toplantıyı sosyal medya, internet sitenizde paylaşmanızı ve üyelerinize duyurarak toplantıya katılımlarını sağlamanızı rica ederim.

[Devamını oku...]

09
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğünden alınan 06.06.2022 tarihli yazıda; ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlamak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin etmek ve önemli pazarlardaki ihracat
performansımızı istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak amacıyla yurt dışında lojistik dağıtım ağlarının kurulmasına yönelik 5449 sayılı "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının (YLDA) Desteklenmesi Hakkında Karar" 20 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete 'de yayımlandığı bildirilerek; Rusya, Bulgaristan ve
Romanya'da dış ticaret taşımalarımızda karayolu geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve karayolu geçişlerine alternatif olabilecek güzergâhların oluşturulması amacıyla lojistik dağıtım ağlarının (tercihen Batı Karadeniz'de Burgaz ve/veya Köstence ile Doğu Karadeniz'de Tuapse) kurulması ihtiyacının
bulunduğu belirtilmiştir.
Bu kapsamda, bu bölgeleri kapsayan ve uygun görülen YLDA projelerinin, Bakanlığımızca destek kapsamında değerlendirilebileceği ifade edilmiştir.
Konu ile ilgili olarak Odanız üyesi firmaların belirtilen ülkelerde kurulacak YLDA'lar için yapılacak başvuruların gerekli bilgi ve belgeler ile birlikte ivedi şekilde Ticaret Bakanlığına iletilmesi konusunda bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederiz.
Saygılarımızla,

[Devamını oku...]

09
İlgi : Dışişleri Bakanlığı'nın 03.06.2022 tarihli ve 34511445 sayılı yazısı.
İlgide kayıtlı yazıda iletilen Tacikistan'da düzenlenecek fuarlara ilişkin bilgiler ve irtibat kişileri EK teki yazıda belirtilmektedir.

[Devamını oku...]

07
Birliğimiz ile Ticaret Bakanlığı işbirliğinde 7 Haziran 2022 Salı günü saat 15:00'te "Ticaret Bakanlığı Nezdinde Coğrafi İşaretlerin Tanıtımı ve Denetlenmesi
ilgilendirme Semineri" gerçekleştirilecektir.
Söz konusu seminerde coğrafi işaretlerin tanıtımında ve reklamında dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılacak, denetim konusunda Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Reklam Kurulu tarafından gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Seminer sonunda ise katılımcıların soruları
cevaplandırılacaktır.
Seminer programı ve ayrıntılar ekte dikkatinize sunulmuştur. Seminere katılımınızı, sosyal medya hesaplarınızdan ve internet sitenizden paylaşmanızı, üyelerinize duyurarak katılımlarını sağlamanızı rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

03
Ticaret Bakanlığı'nın ilgide kayıtlı yazısında, Mısır, Rusya ve Güney Kore'de görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ile elektronik sohbet toplantılarının gerçekleştirileceği belirtilmiştir. İlgili yazı EK tedir.

[Devamını oku...]

03
Oda ve Borsa çalışanlarımıza özel olarak tasarlanan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde planlanan İşletme Tezsiz Yüksek Lisans (uzaktan) Programını ilgi yazımız ile sizlere duyurmuştuk. Programa başvurular 30 Mayıs 2022 tarihi itibari ile başlamış olup Sosyal Bilimler Enstitüsü Sekreteri Senem Üçbudak (0312 292 42 85) ile görüşerek başvuru süreci ve programla ilgili detaylar konusunda bilgi alabilirsiniz.

[Devamını oku...]

03
Türkiye 100 Katılımcıları, Türkiye Sektör Meclis Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurul Üyeleri, OSBÜK 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı Resmi Gazete'de; "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayımlanmıştır.
Buna göre; KOBİ'lerin sağlaması gereken ciro şartı 125 milyon TL'den 250 milyon TL'ye çıkarılırken, yurt içi satışlardan elde ettiği cirosu 250 milyon TL'ye kadar olan KOBİ'ler sistemden faydalanabilecektir. Halihazırda sistemdeki KOBİ'lerin yenileme dönemleri bakımından 300 milyon TL olarak uygulanan bu sınır 500 milyon TL'ye yükseltilirken, bu kapsamda sistemin kapsayıcılığı genişletilmiştir.
Ayrıca; sisteme ilişkin sorgulama ücreti 10 TL yerine 15 TL şeklinde artırılmıştır. Alıcı başına azami kredi limiti 750 bin TL'den 1 milyon TL'ye yükseltilirken bu kapsamda sistemin teminat sağlama kapasitesi genişletilmiştir. Tebliğ ile ilgili bilgi dokümanı ve karşılaştırma tablosu ekte gönderilmektedir.
Bu kapsamda ekte bulunan dokümanları üyelerinize duyurmanızı rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

02
İlgide kayıtlı yazıda, 02 Haziran 2022 Perşembe günü saat 14.00'da Özbekistan'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ile "İnşaat Malzemeleri, Enerji ve Elektrik Ekipmanları " sektörüne yönelik e-sohbet toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmektedir Toplantıya ilişkin detaylar ekte sunulmaktadır.
Bilgilerini ve etkinliğin ilgili üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

Sayfa 6 / 18İlk   Geri   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  İleri   Son