27
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan ilgi yazıda, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğünün onuncu yılı münasebetiyle düzenlenmesi planlanan sempozyumda/çalıştayda dikkate alınmak üzere mezkûr Kanun özelinde yargıya intikal etmiş veya edebilecek hususlarda, ticari yaşamın sürat, etkinlik ve güvenilirliğine engel teşkil ettiği düşünülen sorunlar ve varsa çözüm önerilerinin Bakanlıklarına iletilmesi istenilmektedir.
Bu itibarla, Birliğimiz görüşüne esas teşkil etmek üzere anılan Kanuna ilişkin sorunlar ve varsa çözüm önerilerinizin 02.06.2022 Perşembe günü mesai bitimine kadar Birliğimize iletilmesini rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

27
İlgi yazıda, 26 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 14.00'te, Romanya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ile "Mobilya, Müteahhitlik-Teknik Müşavirlik" sektörlerine yönelik e-sohbet toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Bahse konu programa Romanya ile iş yapmakta olan iş insanlarımızın da konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşacağı ifade edilmektedir.
Detaylı bilgi ve zoom linki ekteki dokümanda yer almaktadır. Bilgilerini ve konunun üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

27
Birliğimiz Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, ekte yer alan program çerçevesinde 13-14 Haziran 2022 tarihlerinde Birliğimizde, 9. ve 12. Dönem Akredite Oda/Borsalarımızın Genel Sekreter ve Akreditasyon Sorumlularının katılımıyla Süreç Yönetimi ve Risk Yönetimi Eğitimi düzenlenecektir.
Söz konusu eğitime, 8 Haziran 2022 tarihine kadar aşağıda yer alan link üzerinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

27
İlgi yazıda, Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif'in, 31 Mayıs - 2 Haziran 2022 tarihlerinde ülkemize resmi bir
ziyaret gerçekleştirmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.
Ziyaret çerçevesinde gerçekleşecek heyetler arası görüşmelerde gündeme getirilmek üzere, ilişkilerimize
matuf olabilecek görüş ve öneriler ile ticari faaliyetlerde yaşanan firma sorunları, pazara girişte karşılaşılan
engeller ve varsa ticari ve ekonomik ilişkilere ilişkin Oda/Borsanız ve firmalarımızın katkılarının 27 Mayıs
2022 tarihi mesai bitimine kadar iletilmesine (kaan.gaffaroglu@tobb.org.tr) ihtiyaç duyulmaktadır.
Bilgilerini ve konunun üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

25
Borsamız mülkiyetinde bulunan bürolar peşin 150.000TL'ye satışa çıkarılmıştır. Satın alma son müracaat tarihi 31.05.2022 olup talepler Genel Sekreterlimize yapılacaktır. 31.05.2022 sonrası yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.”
Teknik ve yapı bilgisi için Genel Sekreterliğimize müracaat edilecektir.

[Devamını oku...]

25
İlçe Müdürlüğümüzce yürütülen Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi çalışmaları neticesinde; Akdeniz Meyve Sineği çıkışları tespit edilmiş olup Şeftali, Nektarin, Kayısı ve Erik üreticilerimizin enkısa sürede:
Kültürel mücadele ; yabancı otların temizlemesi, toprağın 5-10 cm derinliğinde işlenmesi, hasat durumu sonlanan bahçelerde bitki atıklarının toplanması ve bahçeden uzaklaştırılması, Biyoteknik mücadele; Üreticilerimizin bahçelerine kitlesel yakalama tuzaklarının asımının gerçekleşmesi,
Yukarıdaki uyarının, kurumların imkanları dahilinde(İlan Hoparlörü, sms, whatsapp, sosyalmedya (vs.) tüm çiftçilerimize duyurulması hususunu;
Bilgilerinizi arz/rica ederim.

[Devamını oku...]

24
TOBB Ticaret Merkezleri, ABD ile Ticaret Bilgilendirme Semineri 27 Mayıs 2022 Cuma günü saat 14:00'te internet üzerinden gerçekleştirilecektir. Seminere ilişkin program ekte sunulmaktadır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. işbirliğinde internet üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerde, TOBB Ticaret Merkezleri'nin ABD Şikago'daki birimi, bu birimin ABD ile ticaret, e-ticaret ve lojistik operasyonlar konusunda Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlere yönelik hizmetleri anlatılacak, seminer sonunda katılımcıların soruları cevaplandırılacaktır.
Toplantıya katılımınızı, sosyal medya ve internet sitenizde paylaşmanızı, üyelerinize duyurarak katılımlarını
sağlamanızı rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

24
İlgi : Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nin 20 Mayıs 2022 tarihli e-postası. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işareti, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dâhil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacaktır.
CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve CE işareti gibi, eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA işaretinin, Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasasına sunulacak eşya için kullanılması zorunlu olacak ve bu önemli değişiklik Türk ihracatçılarını da doğrudan etkileyecektir.
İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) tarafından söz konusu değişikliğin getireceği yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla Türkiye'nin öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendiği vurgulanmıştır.
Bu çerçevede, ilgide kayıtlı elektronik postada, 27 Mayıs 2022 tarihinde 14:00-15:30 saatleri arasında Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı ve İngiliz Standartları Enstitüsü (BSI) işbirliğinde çevrimiçi "UKCA İşareti: Birleşik Krallık'ta pazar erişimini güvence altına almak" konulu webinarın düzenleneceği
bildirilmektedir.
Ekte programı sunulan söz konusu sanal etkinliğe ilgi duyan firma temsilcilerinin https://register.gotowebinar.com/register/8705543165130214670 linkten kayıt yapmaları gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

24
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 20.05.2022 tarihli ve E-16217094-743.02.01.01-00074807249 sayılı yazısı. Ticaret Bakanlığı'nın ilgide kayıtlı yazısı ile, 24 Mayıs 2022 Salı günü saat 14.00'de Fransa'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşelerimiz ile iş insanlarımızın da konuşmacı olarak katılarak tecrübelerini paylaşacağı ve "Hazır Giyim ve İnşaat Malzemeleri" sektörlerinin ele alınacağı bir e-sohbet toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Toplantıya ilişkin detaylar ekte sunulmaktadır.
Bilgilerinizi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulmasını rica ederim.

[Devamını oku...]

24
Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından Birliğimize iletilen 16.05.2022 tarih ve 74621249 sayılı yazı ekte dikkatinize sunulmuştur.
Söz konusu yazıda KOSGEB tarafından yapılan güncellemeyle, HAK'tan ve HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak belgeler için destek üst limitinin 2.500 TL'den 10.000 TL'ye yükseltildiği bilgisi iletilmektedir.
KOSGEB internet sayfası üzerinden ayrıntılara erişim sağlanabilmektedir:
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destekprogrami Bilgilerinizi ve üyelerinize duyurulmasını rica ederim.

[Devamını oku...]

Sayfa 8 / 32İlk   Geri   3  4  5  6  7  [8]  9  10  11  12  İleri   Son