17
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 17.06.2022 tarih ve 75657967 sayılı yazısı.
İlgide kayıtlı yazıda, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği'nden alınan Notalara atfen, Tacikistan'ın Hocent şehrinde 17-18 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek 8. Uluslararası Ticaret Fuarı (Sughd-2022) ile Duşanbe'de 24-26 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Evrensel Sergi-Fuarı'na (Tajikistan- 2022) ilişkin bilgiler iletilmektedir.
Bilgilerinizi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

17
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 17.06.2022 tarih ve 75658243 sayılı yazısı.
İlgide kayıtlı yazıda, Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan ve ekleri ilişikte sunulan yazıya atıfla, 2022 yılı içerisinde
Hindistan-Haydarabad "HITEX Exhibition Center"da çeşitli sektörlerde düzenlenecek fuarlara ilişkin bilgiler iletilmektedir.
Bilgilerinizi ve konunun ilgili üyelerinize duyurulmasını rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

17
İlgi : Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, 05.04.2022 tarihli, 5053524 sayılı ve "Ekonomik Yatırımlar Hibe
Desteği Süreleri" konulu yazısı
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Birliğimize intikal eden ilgi yazıda; 21.11.2020 tarihli ve 31311 sayılı Resmi
Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğe ilişkin Bakanlığın Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden almış olduğu görüş yer almaktadır.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

15
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 10.06.2022 tarihli ve 75462601 sayılı yazısı. İlgide kayıtlı yazıda, Fas Demir Yolu Ofisi (ONCF) tarafından Rabat'ta yapılacak yeni tren raylarına yönelik ihale açıldığı belirtilmiş ve ihaleye ilişkin detaylar paylaşılmıştır. İhale bilgileri ekte sunulmaktadır.
Bilgilerinizi ve bahse konu ihalenin ilgili firmalarımıza duyurulması hususunda gereğini rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

15
İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 13.06.2022 tarihli ve 75471320 sayılı yazısı. Ticaret Bakanlığı'nın ilgide kayıtlı yazısında, Etiyopya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz ile bir elektronik sohbet toplantısının gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Bahse konu olan toplantı ile ilgili detaylar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır: Ülke Tarih Saat Tema Katılımcı Etiyopya 16 Haziran 2022 14:00 İnşaat Malzemeleri, Gıda Ürünleri Ticaret Müşavirleri Toplantıya kayıt olmak için gereken kayıt linki ektedir.

[Devamını oku...]

14
Türkiye 100 Katılımcıları, Türkiye Sektör Meclis Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurul Üyeleri, OSBÜK 22 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 14:00'te internet üzerinden "Uluslararası Rekabette Sürdürülebilir Ticaretin Kapısı: İş Etiği ve Uyum Uygulamaları" semineri gerçekleştirilecektir. Seminere ilişkin program ekte
sunulmaktadır.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda internet üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerde; TOBB üyeleri ve paydaşları iş etiği ve uyum konularında bilgilendirilecek ve bu alandaki faaliyetlerin özellikle uluslararası rekabette kurumlara sağlayacağı avantajlar anlatılacaktır. Ayrıca etkin bir etik ve uyum programının temel unsurlarından da bahsedilerek, seminer sonunda KOBİ'lerin konu hakkındaki soruları cevaplandırılacaktır.
Seminere katılımınızı, sosyal medya ve internet sitenizde paylaşmanızı, üyelerinize duyurarak katılımlarını sağlamanızı rica ederim.
Saygılarımla,

[Devamını oku...]

13
Turkcell'in satın alma politikaları ve yerlilik programları hakkında bilgi vermek üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birliğimiz ve Turkcell işbirliğinde 14 Haziran 2022 Salı günü saat 13:00'te "İnovasyonla YerliÜretim ve KOBİ'lerin Gücü" dijital etkinliği gerçekleştirilecektir. Etkinliğe ilişkin program ekte sunulmaktadır.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Bülent Aksu ile Turkcell CEO'su Sn. Murat Erkan'ın katılımıyla dijital ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte Turkcell'in tedarik zinciri çalışmaları, Tedarikçi Eksenli
İnovasyon Programı, Büyük Ortağım Programı, Yerlilik Programı, Dijital İş Çözümleri ile Yerli Malı Belgesi uygulaması anlatılacak, ayrıca siber güvenlik ve yapay zeka alanında Turkcell ile işbirliği imkanlarından bahsedilecek, etkinlik sonunda katılımcıların soruları cevaplanacaktır.
Bilgilerinizi, toplantıyı sosyal medya, internet sitenizde paylaşmanızı ve üyelerinize duyurarak toplantıya katılımlarını sağlamanızı rica ederim.

[Devamını oku...]

10

ZİRAAT BANKASI
TARIM EKOSİSTEMİ VE ENDÜSTRİSİ FİNANSMANI
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ziraat Bankası Mersin Bölge Yöneticiliğince düzenlenecek olan Tarım Ekosisteminin ve Endüstrisinin Finansmanı Bilgilendirme Toplantısı 14 Haziran 2022 Salı günü saat 14:00’te Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonundadır.

Aşağıda konu başlıkları yer alan Bilgilendirme Toplantısına katılımınızı bekler, saygılar sunarız.

Tarım Ekosisteminin Finansmanı
• Genç Çiftçi Kredisi
• Kadın Çiftçi Kredisi
• Altın Kovan Kredisi
• Güneş Enerjili Sulama Kredisi
• Üreten Kooperatif Kredisi

Tarım Endüstrisinin Finansmanı
• Lisanslı Depoculuk
• Soğuk Hava Deposu Yatırımları
• ELÜS Karşılığı Krediler
• Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi
• Sözleşmeli Üretim Kredileri

[Devamını oku...]

09
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğünden alınan 06.06.2022 tarihli yazıda; ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlamak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin etmek ve önemli pazarlardaki ihracat
performansımızı istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak amacıyla yurt dışında lojistik dağıtım ağlarının kurulmasına yönelik 5449 sayılı "Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının (YLDA) Desteklenmesi Hakkında Karar" 20 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete 'de yayımlandığı bildirilerek; Rusya, Bulgaristan ve
Romanya'da dış ticaret taşımalarımızda karayolu geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve karayolu geçişlerine alternatif olabilecek güzergâhların oluşturulması amacıyla lojistik dağıtım ağlarının (tercihen Batı Karadeniz'de Burgaz ve/veya Köstence ile Doğu Karadeniz'de Tuapse) kurulması ihtiyacının
bulunduğu belirtilmiştir.
Bu kapsamda, bu bölgeleri kapsayan ve uygun görülen YLDA projelerinin, Bakanlığımızca destek kapsamında değerlendirilebileceği ifade edilmiştir.
Konu ile ilgili olarak Odanız üyesi firmaların belirtilen ülkelerde kurulacak YLDA'lar için yapılacak başvuruların gerekli bilgi ve belgeler ile birlikte ivedi şekilde Ticaret Bakanlığına iletilmesi konusunda bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederiz.
Saygılarımızla,

[Devamını oku...]

09
İlgi : Dışişleri Bakanlığı'nın 03.06.2022 tarihli ve 34511445 sayılı yazısı.
İlgide kayıtlı yazıda iletilen Tacikistan'da düzenlenecek fuarlara ilişkin bilgiler ve irtibat kişileri EK teki yazıda belirtilmektedir.

[Devamını oku...]

Sayfa 6 / 32İlk   Geri   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  İleri   Son