Tarsus Borsası Haberler

TOBB Nefes Kredisi 1 Haziran’da yeniden başlıyor

  • 01.06.2021
  • tarsustb
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, koronavirüs salgınının işletmeler üzerindeki etkisini hafifletmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan Nefes Kredisi’nin 1 Haziran tarihi itibariyle 8. defa hayata geçirildiğini söyledi.
Borsa Başkanı Murat Kaya, yaptığı açıklamasında, TOBB ve 365 Oda- Borsa olarak tüm kaynakların seferber edildiğini belirterek “Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lerimize uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi,10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Kredi Garanti Fonu iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alındı. Başvurular; TOBB’a bağlı oda ve borsalardan alınacak faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’ndan yapılabilecek. Kredi Garanti Fonu da (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak” dedi.
Kredi ile işletmelere 6 ay tamamen ödemesiz dönem imkânı tanındığını hatırlatan Başkan Murat Kaya;
“Kredi taksitleri ödemesiz dönem sonrası 12 eşit parçada ödenecek. Kredinin faizi yıllık %17,50 olacak. Krediden cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre %25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanabilecek. 2019 yılından sonra kurulmuş işletmelerde ciro kaybı şartı aranmayacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek” ifadesini kullandı.
8. defa hayata geçirilen projeye bankaların yoğun katılım gösterdiğinin altını çizen Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya “Borsa üyelerimiz, 10 bankanın Türkiye’nin her yerindeki şubelerinden kredi kullanabilecek. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 17,50 olacak. Ciroya göre azami 200 bin lira kredi kullanılabilecek. 6 aylık ödemesiz dönem şu an işletmelerimiz için en önemli husus. 6 ay boyunca ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. İnşallah o zamana aşılamanın da devreye girmesi ile işler normale dönecek, işletmelerimiz normal hayatlarına geri dönecekler” şeklinde konuştu.
Projenin işletmeler üzerinde önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inandığına vurgu yapan, Başkan Murat Kaya;
“Nefes Kredisi Projesinin 8. defa hayata geçirilmesine imkân sağlayan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş’a, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve projeye kaynaklarını seferber eden tüm Oda ve Borsalarımıza, finansal sektörün temsilcileri bankalar ve KGF’ye teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.
TOBB Nefes Kredisi 1 Haziran’da yeniden başlıyor