Tarsus Borsası Haberler

Atıl Hazine Arazilerinin Kullanıma Açılması Memnuniyet Verici

  • 20.04.2020
  • tarsustb

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Türkiye’de şu anda ekilemeyen mera alanlarının toplam tarım alanlarının yüzde 38’ini oluşturduğunu belirterek, sadece Tarsus’ta 30 bin dönüm mera alanı bulunduğunu söyledi.

Borsa Başkanı Murat Kaya, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ile birlikte Tarsus Yenises Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Şahin Turgut'a verdiği demecinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ortak çalışmaları sonrasında Hazine’ye ait atıl tarım arazilerinin bedelsiz çiftçilerin kullanımına açılmasını değerlendirdi.

Her iki Bakanlığında almış olduğu bu kararın doğru bir tesbit ve yerinde bir karar olduğunun altını çizen Murat Kaya “Bu konu yıllardır bizim Ticaret Borsası Konsey toplantılarında dile getirdiğimiz bir konu. Yeni tip Covid-19 salgını, tarım sektörünün dünyadaki stratejik önemini bir kez daha ortaya koydu. Ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı kullanılmayan mera alanlarının bu salgın sonrasında hızla üretime kazandırılacak olması sevindirici bir durum. Açık söylemek gerekirse doğru ve yerinde bir karar ama geç kalınmış bir karar. Umarım hiçbir aksaklığa uğramadan bu gerçekleştirilir ve üretimimiz artar” dedi.

Başkan Murat Kaya “Türkiye’de şu anda ekilemeyen mera alanları, toplam tarım alanlarının yüzde 38’ini oluşturuyor. Bakanlıklar tarafından açıklanan ve 21 İl’imizi kapsayan Hazine’ye ait atıl tarım arazilerinin kullanıma açılacak olmasında İl Tarım ve diğer kurumların bilgileri nedir, ne değildir gibi yukarıya bir bilgi sundular onu şu anda bilemiyorum ama ben sadece yaşadığımız şehirden örnek veriyorum. Yukarıda da ifade ettiğim üzere Tarsus’ta bulunan  mera alanları içinde bugün tarımın yapılabileceği yerler var. O yazışmalarda kurumların yukarıya bildirimleri nedir, ne değildir o konuda şu anda bir yorum yapamayacağım ancak açıklanan bu 21 İl içerisinde Mersin’in de yer alması gerektiğini belirtmek istiyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte Mersin ve Adana gibi tarım kenti illerinde bu kapsama alınması gündeme gelir” ifadesini kullandı.

Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Hazine’ye ait atıl tarım arazilerinin bedelsiz kullanıma açılacak olmasının hem çiftçiye hem de ülkemize kazanç sağlayacağını belirterek, tarım sektörüne verdikleri destek için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Atıl Hazine Arazilerinin Kullanıma Açılması Memnuniyet Verici
Atıl Hazine Arazilerinin Kullanıma Açılması Memnuniyet Verici