TOBB Tahkim Divanı, TOBB’n de Toplandı

  • 06.12.2018
  • tarsustb

TOBB Tahkim Divanı, yeni üyelerinin katılımı ile TOBB’n de toplandı. Toplantıda, yeni Tahkim Divanı üyelerine Divan Sekretaryalığını yapan TOBB Hukuk Müşavirliği tarafından tahkim hakkında bir sunum yapıldı ve gündemde yer alan konular değerlendirildi.

Başkan Murat Kaya," TOBB Tahkim Divanı, adli yargıya oranla daha süratli ve ticari sırların korunması bakımından daha güvenli bir yargı yoludur. Bununla birlikte, usulü şartlar yerine getirilmek kaydıyla, hakem kararları da tıpkı mahkeme ilamları gibi icra edilebilir kararlardandır. Ticari ve sınai ihtilafların tüzük kuralları çerçevesinde bağımsız ve ehil hakem kurulları tarafından süratle, güvenle ve adaletle hallini gerçekleştirir.

Bu noktada üyelerimiz alım satımlarında, ticari işlerinde mutlaka TOBB Tahkim Şartnamesini sözleşmeleri ile birlikte kullanmalarını önemle tavsiye ediyorum. Taraflar arasında yapılan ticari sözleşmelerde tahkim şartının yer alması halinde, bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar TOBB Tahkimi tarafından çözülecektir. " ifadelerini kullandı.

 

TOBB Tahkim Divanı; Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zühtü Aytaç, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve TOBB temsilcisi olarak İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Ziya Akıncı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Şendil, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökalp Coşkun ve Konya Sanayi Odası Meclis Üyesi Ahmet Şekeroğlu olmak üzere 10 üyeden oluşuyor.

TOBB Tahkim Divanı, TOBB’n de Toplandı
TOBB Tahkim Divanı, TOBB’n de Toplandı
TOBB Tahkim Divanı, TOBB’n de Toplandı