Tarsus Borsası Haberler

Hint İnciri Birliği Eylem Planı; HİNT İNCİRLİ DONDURMA

  • 27.07.2018
  • tarsustb

Bir yıl önce kurulan ve geçtiğimiz Mayıs ayı içinde 1. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirerek Tarsus Merkezli Hint İnciri Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Tarsus Ticaret Borsası’nda bir araya geldi.

Tarsus Ticaret Borsası, Hint İnciri Üreticileri Birliğine bedelsiz yer tahsis ederek Birliğin çalışmalarıana ve faaliyetlerine destek vermeye devam ediyor.Borsa’da olağan toplantıları için toplanan Hint İnciri Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Hint İncirinin tanıtımı başta olmak üzere teşviki ve pazarlama yöntemlerine ilişkin konular üzerine istişarelerde bulundu.

Birlik Başkanı Mustafa Teke, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, bölgemizde köy ve mecralarla sınırlı kalmayan ve neredeyse kent merkezinde dahi doğal olarak yetişebilen Hint İncirinin, gerçek değerini bulması için Birlik olarak yoğun bir mesai harcadıklarını söyledi.

HİNT İNCİRİNDEN DONDURMA

Birlik Başkanı Mustafa Teke, Tarsus İlçe Tarım Müdürlüğümüz katkısıyla Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesinin de desteği ile Türkiyede ilk defa hint incirinden dondurma üretilmesi sağlandı.Bu hizmetin ülkemiz için yeni bir gelir kaynağı olacağına inandıklarına, Hint İncirinin alternatif ürün olduğunu ve doğada kendiliğinden yetişmesi nedeniyle hiç bir üretim masrafının bulunmadığına dikkat çekerek, “Akdeniz Bölgesine ait bir ürün olan Hint ( Lap) inciri bu bölgede en fazla bizim yöremizde yetişmektedir. Katma değeri yüksek bu ürünün üretim masrafı olmadığı, yapılması gereken üretim sezonunu geniş tutacak şekilde üretimin desteklenmesine ve teşvikine ihtiyaç bulunmaktadır. Ulusal anlamda dikkat çekmek amacıyla kısa bir süre önce Hint İnciri ile ilgili TRT Çukurova Radyosunda canlı bir yayın yapmıştık. Göçük Köyünde önümüzdeki günlerde düzenlenecek İncir Şölenine TRT ekibinide davet ettik. ” dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan ise konuşmasında, Hint İncirinin ekonomik anlamda getirisinin alternatif üretimi yapılan diğer ürünlere nazaran daha fazla olduğunun altını çizerek “Akdeniz kıyı şeridinde ve daha çok dağlık kesimlerde yetişen Hint incirinin tanıtımına oldukça önem vermeliyiz. Gerek sağlık açısından gerek aile ekonomisine getireceği ekonomik katkı düşünüldüğünde ne denli önemli bir ürüne sahip olduğumuzu daha iyi anlayacağız. Bu noktada bizim için fırsat olacak yakın zamanda düzenlenecek Göçük Köyü 3. İncir Şölenini, Hint incirinin üretiminin kaliteli yapılması, tanıtımı, pazarlanması için önemli bir aktivite yeri olarak değerlendirmeliyiz” ifadesini kullandı.

Toplantıda, Hint İncirinin hasat edildikten sonra temizlenmesi, sınıflandırılması ve depolanmasına yönelik alt yapı faaliyetleri ile ilgili eylem planı hazırlandı.

 

 Hint İnciri Birliği Eylem Planı; HİNT İNCİRLİ DONDURMA