Text/HTML

*BORSA BAŞKANIMIZ MURAT KAYA ;"Ticaret yaşamadan öğrenilmez."

Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu’nun konuğu olarak “İş ve Ticaret Hayatında Başarılı Olmak” konulu konferans veren Başkan Murat KAYA, yüksek okulun konferans salonunda öğretime bu yıl başlayan 40 öğrenci ile buluştu. İş ve Ticaret Hayatında Başarılı Olmanın 3 bileşeninden bahseden Başkanımız, başarının insanın yaptığı işi sevmesiyle başlayacağını vurguladı. Başkan Murat KAYA, 35 yıllık iş ve ticaret hayatını örneklerle ve yaşanmışlıklarıyla şöyle ifade etti.

 "Gençlik ve lise yıllarımda hem okuyor, hemde okul sonrası tarlada çalışıyordum. Tarlada çalışmak zor bir işti.Bu işten kaytarmak benim mutlaka okumam lazımdı.Öğretmen oldum. 4 – 5  yıl Tarsus Cengiz Topel Lisesinde İnkilap Tarihi derslerine girdim.Öğretmenlik fakiltesini bitirince hemen öğretmen olunmuyor. Asıl öğretmenliği okula başladıktan sonra öğrendim. Öğrencilere ders anlatabilmem için önce sunacağım derse hazırlanmam gerekirdi.Ben de öyle yaptım.Önce ben çalıştım, sonra öğrencilerime öğrettim. Çok sevdiğim bu mesleği bırakarak iş ve ticaret hayatına atıldım. Çevremden ve büyüklerimden yüzlerce nasihat.En zor okulun Ticaret olduğunu anladım.Bir sürü nasihat ama yaşamadan öğrenilmiyor.Altın kural 1 “ Ticaret  , yaşamadan öğrenilmez.” 35 yıllık iş ve ticaret hayatımda inişler , çıkışlar gördüm, yaşadım.Teknoloji ise hızla gelişti.Ulusal ve uluslar arası pazarda ne oluyor , ne bitiyor anında haberimiz olmalı ve doğru kararlar verebilmeliyiz.Altın kural 2 “ En doğru karar, doğru zamanda alınan karardır. Nefis tatlıdır.Nefsimize hakim olmalıyız.Mutlaka ki, her şeyin en iyisine layığız. O yüzden nefsimize iyi hakim olmalıyız.Altın kural 3 “ Ticarette kar oranı ne kadar yüksekse, RİSK oranı da o kadar yüksektir.” Adımlarımıza dikkat etmeliyiz.

 

Arkadaşlar sizlerin daha fazla zamanını almadan şunu ifade etmek isterim.HAYAL KURUN, HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN, ÇOK ÇALIŞIN şüphesiz bu 3 bileşen kuvvet sizi daima başarıya götürecektir.Üstad Necip Fazıl’ın söylediği gibi” İnsanın kazandığı paradan korkmayın, Paranın kazandığı insandan korkun.Ticarette işin hilesi dürüstlüktür.Güven, itibar ve dürüstlük sizin en büyük sermayenizdir.Ve tecrübe paradan kıymetlidir.Güven zamanla kazanılır, fakat çabuk kaybedilir.

 

 

 

* SEÇER TARIM A.Ş. VAHAP SEÇER ; "En mutlu olduğu anın ise çalışanlarının mutlu olduğunu görmek."

Borsamızın üyelerine yönelik 2015 yılı kalite hedefleri içinde yer alan Üye Başarı Hikayeleri faaliyetimizin ilkini SEÇER TARIM GIDA YAĞ SANAYİ VE TİCARET VE ANONİM ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Seçer ile yaptığımız röportajla gerçekleştirdik.

Eğer hayatta başarılı olma konusunda gerçekten ciddiyseniz o zaman hayatta başarılı olmuş insanların ilham veren hikâyeleri ile kendimizi eğitmekten başka yapacak daha iyi bir şey yoktur. Sayın Vahap Seçer ‘in bize verdiği mesaj ise çok anlamlıydı” Girişimci olmak için üniversite mezunu olmayı beklemek şart değil, hiçbir zaman GEÇ değildir.”

Çocuk yaşta çırak olarak başlayan bir hayatın, serüven dolu yükselişi.Vahap Bey, boş durmayı sevmiyor. Her anı aktif değerlendiriyor. Spor yapmayı, özellikle kitap okumayı çok seviyor. Yaşam enerjisini çalışmaktan aldığını söyledi. İş hayatında disiplinli ve prensiplerinden taviz vermeyi sevmiyor. Başarı için bunun şart olduğunu ifade ediyor. En önem verdiği konu ise verilen SÖZ ‘dür diye ekliyor. En mutlu olduğu anın ise çalışanlarının mutlu olduğunu görmek.

En son teknoloji cihazları,  modern analiz laboratuarı ve profesyonel ekibimiz, üretim ve imalata dair sistem makineleri tamamen bilgisayar destekli tesisimizde 100 yakın istihdamımızla ürünlerin işlenmesinde rekolteye ve ürünün ithaline göre 100 bin ton/yıl kapasitede kent ve ülke ekonomisine katma değer yaratan Seçer A.Ş.’nin önceliği TARSUS. Firma değerlerimize bağlı kalarak, faaliyet gösterdiği alanlarda en kaliteli ürün ve hizmetleri sunarak, lider bir kurum haline gelmeyi; bunu yaparken de tüm müşterileri için artı değer yaratmayı hedeflemiştir.

 

Bizleri çok güzel şekilde ağırlayan ve ilgilenen,bize verdiği yüksek sinerjiden, kentimize ve ülkemize yarattığı katma değerden dolayı Sayın Vahap Seçer’e teşekkür eder, memnuniyetimizi ifade ederiz.

 

 

Tarsus Yenises Gazetesi İle Röportaj

BORSA BAŞKANI MURAT KAYA İLE GÜNCEL KONULARI GÖRÜŞTÜK

 

Ülkemize güven duymalıyız, istihdamı

arttırma, yatırımlara devam etmeliyiz"

 

"Şu anda herkesin demokrasimize,

bütünlüğümüze sahip çıkmalıdır"

 

"Darbe girişimine kalkışanları şiddetle kınıyan ve bunları vatan haini olarak ilan ediyoruz"

 

(YENİSES GAZETESİ) Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 15 Temmuz gecesi  gerçekleştirilmek istenen rabe girişimi sonrasında ülkemizin çok ciddi sıkıntılardan geçtiğini belirterek, bu geçiş döneminde ise Türkiye'de milli birliği ve beraberliği sağlamanın her Türk vatandaşının görevi olduğunu söyledi.

Borsa Başkanı Murat Kaya, gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Şahin Turgut ile yaptığı röportaj  sırasında  "Yaşanan Darbe Girişimi ardınadan ekonomimiz etkilendi mi?", "Darbe girişimi sonrasında halkımıazın demokrasiye sahip çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?", "Tarsus Ticaret Borsası olarak 'Türkiye'nin geleceğine yatırım yapıyoruz' derken bu çaba ile ilgili faaliyetleriniz nedir?" sorularına cevap verdi.

Darbe girişimine kalkışanları şiddetle kınıyan ve bunları vatan haini olarak netileyen Başkan Murat Kaya "Bu darbeye yeltenenleri şahsım ve kurumum adına şiddetle kınıyorum vve bunları  vatan haini ilan ediyorum. Bu ülke kurulduğundan bu yana, bu ülkenin vatandaşına hiç kimse kendi içerisinden ateş açmadı, uçaklarıyla bomba atmadı, helikopteriyle ateş açmadı. Bunu yapanlara yazıklar olsun diyorum. Ülkemizde şu anda herkesin demokrasiye, bütünlüğümüze sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum. Türk vatandaşı bu darbe girişimi sonrasında sokaklara dökülerek en güçlü sinyali vermiştir, ülkesine sahip çıkmıştır" dedi.

Darbe sonrasında sokaklara dökülen Türk Milleti'ne şükranlarını sunan Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya "Bunun yanı sıra kahraman polislerimize, bunun yanı sıra darbeye karşı çıkan gerçek Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, Yargı mensuplarına, artı bu konuda değerli basınımızın üstlendiği rolü de inkar edemeyiz. Tekrar ediyorum iç ve dış düşmanlara karşı, bu ülkeye kastedenlere karşı gün birlik olma günüdür. Ülkemize, milletimize sahip çıkma günüdür. Demokrasiye sahip çıkma günüdür. Bunun  için de tüm desteğimiz her zaman devletimizin yanındadır ve böyle de olacaktır" ifadesini kullandı.

Ülkemizin çok ciddi sıkıntılardan geçtiğinin altını çizen Murat Kaya "Bu geçiş döneminde ülkemizde öncelikle milli birliği, beraberliği sağlamak her Türk vatandaşının görevidirdiye düşünüyorum. Biz işadamlarının da büyük görevler düşüyor. Biz bu konuda ülkemizde yatırım yapma anlamında ciddi mesajlar vermek zorundayız. Darbe girişimi sonrasında zaten Türk halkı bunu ilk günlerde ciddi oranda döviz bozdurarak herşeyden önce ekonomiye ciddi katkı sağladı. Ülkesine sahip çıktı, güvendi. Bizim de işadamlarına çağrımız bu ülke bizim, yatırımları durdurmayalım, yatırımlara devam edelim. Ben kişisel olarak firmam adına yatırımlarımıza devam ediyorum. Ülkemize güven duymalıyız, istihdamı arttırmalıyız, yatırımlara devam etmeliyiz. Biz işadamlarının görevlerinden bir tanesi de bu ülkeye bu şekilde sahip çıkmaya devam etmek. Şu anda ekonomik anlamda beklenilen altında birşey olmadı. Ekonomik anlamda da çok karamsar bir tablo çizmemize gerek yok. Biraz da bardağın dolu tarafından bakmamız lazım. Geçmişte olsaydı dolar fırlar, borsalar çöker ve bazı olaylar olurdu. Ama Türk halkı ve işadamları ekonomik anlamda da ülkesine sahip çıktı. Belli bir oranda bir zarar gördük ama hızla toparlanıyoruz. Hükümetimiz de bu konuda desteklerini esirgemiyor ve çalışmalarını yapıyorlar. Bizler de yapıyoruz ve yapacağız. En az hasarla bu süreci atlatacağız. Bize karşı düşmanlık besleyen yabancı ülkeler, dış güçler daha bir gün geçmeden ekonomik anlamda notların düşürülmesine ve benzeri karalar almaya başladılar. Bunların hepsi art niyetli ve riyakarca yapılan işlerdir. Onun için hem ekonomomik anlamda hem de diğer anlamda bizlerin bir ve bütün olmamız gerekiyor, destek olmamız geremiyor. Türkiye'nin ekonomisi artık öyle kolay kolay yıkılacak veya çökecek bir noktada değildir. Bu ekonomik durum hükümetimizin hızla aldığı önlemlerle düzelecektir" şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Ticaret Borsası Başkanı Murat KAYA:

 

"MARKA KENT TARSUS PROJESİ'NE

HER KESİM DESTEK VERMELİDİR"

 

(YENİSES GAZETESİ) Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Borsa tarafından 'Markanı yarat, marka ol, marka kent Tarsus' adlı projeye herkesimin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Başkan Murat Kaya, konuyla ilgili gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Şahin Turgut'a yaptığı açıklamasında, Tarsus'un tüm dinamiklerini bu projeye deistek vermesini isteyerek

"Ticaret Borsası olarak Marka Kent Tarsus diye bir proje hazırladık. bu projeye bir kampanya da diyebiliriz. Bizler bu projeyi hazırlarken gerçekten Türkiye'de çok büyük değerlere sahip yetiştirilen ürünlerin hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıtımını sağlamayı hedefledik. Şunun altını çizerek belirtmek isterim ki, burada yalnız Tarsus Ticaret Borsası olarak bizlere değil kentteki tüm Sivil Toplum Kuruluşları'na çok büyük görevler düşüyor. Şayet, Sivil Toplum Kuruluşları elini taşın altına koyarlarsa bu konuda başarıya ulaşabiliriz. Bizler bu konuda herekesin desteğini bekliyoruz" dedi.

Tarsus'ta yetişen ürünlerin artık tanıtımının yapılmasını gerektiğine vurgu yapan Borsa Başkanı Murat Kaya "Bugün bizim Türkiye'de çok büyük değerlere sahip yetiştirdiğimiz ürünler var. Bu ürünlerin ve markalarımızn tanıtılması, değerlerinin artması kentimizin tanıtımına da katkı sunacaktır. Bu konuları oldukça fazla önemsiyoruz. Bizim tüm çabamız ve amacımız bizlerin bildiği, bizlerin yaşadığı çok kıymetli olan markalarımız Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak. Tarsus Ticaret Borsası olarak bu konulara öncülük yapıyoruz, öncülük yapmak istiyoruz. Ancak bu sadece Ticaret Borsası ile sınırlı kalmamalı, tüm Sivil Toplum Örgütleri ve tüm Tarsus halkı, tüm işletmelerin ve kuruluşların bu konuda el birliğiyle hareket etmesi ve destek olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Murat Kaya, Marka Kent Tarsus Projesi'nin sosyal bir proje olduğunu belirterek "Öncelikle bu markayı yatratanların Tarsus'ta yetiştirdikleri ürünleri ve Tarsus'un değerlerine sahip çıkmak, bunu tanıtmak, katma değerini yükseltmek ve tabii kendiliğinden de sosyal hayattaki canlılık ortaya çıkacaktır. Sosyal hayatın canlanması için biz umut ediyoruz ki Tarsus'un önü açık. Üniversitenin açılması ve diğer yatırımların gerçekleşmesiyle Tarsus'un eski sosyal hayatına yeniden kavuşacaktır" ifadesini kullandı.

 

Bir şehri marka yapmanın geri dönüşümü  en yüksek yatırımlardan birisi olduğunu kaydeden Başkan Murat Kaya "Eğer biz marka şehir yaratmak istiyorsak önce bakış açımızı buna göre şekillendirmeliyiz. Bu nedenle Tarsus'u en doğru şekilde yansıtmalı ve Tarsus'a yepyeni bir enerji ve motivasyon kazandırmalıyız" şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Borsamız Üyelerinden Muhterem KARAER'in

 

 

 

 

BAŞARI HİKAYESİNİ KENDİSİNDEN DİNLEDİK.

Muhterem KARAER ,  iş hayatında çeyrek asrı geride bırakmış, Tarsus'un yetiştirdiği Tarsus tutkunu  iş dünyasının Tarsus  için önemli iş adamlarından birisi. Sanayicilikte başarısını kanıtlamış, bütün bu başarılarını çok sevdiği memleketi Tarsus'a adamış yarattığı farklılıklarla Tarsus’ta ilkleri yaşatmış Muhterem KARAER ’in hiç kuşkusuz kariyer hayatında pek çok farklı başarıları mevcut. İş hayatındaki ilerleyişini ve başarılarını, anılarını  kendisini bugüne taşıyan çalışmalarını ve hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.

Biz aslında bir aile şirketiyiz.  Benim 2 kızım, 2 oğlum var. Oğullarım, kızlarım, kardeşlerim şirketlerimizde çalışıyor.Kimi yönetim kademesinde kimi finans departmanında. Her işte olduğu gibi doğru yönetim felsefesini benimsemek çok önemli. Bizim başarımızın arkasında da bu olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımı ve kendimi her zaman çok yönlü olarak yetiştirmeye çalıştım. Geleceği de düşünerek ve çalışmayı yeni fikirler yaratmayı seven bir iş adamı olarak bir çok sektörle ilgili yatırımlar yaptık. 

Muhterem KARAER kimdir, deyince 1966 Tarsus, Çayboyu mahallesi doğumlu.

 

İlk Okulu bitirdikten sonra hayat okuluna devam ettim. Halende aynı okulun öğrencisiyim.Çalışmayı ve üretmeyi çok sevdiğim için iş hayatına erken yaşlarda atıldım. Hiç durmadım diyebilirim. Şu an geldiğimiz noktada bir çok yurtdışı firması ile iş yapmaktayız. İthalat ve ihracat konusunda dış ticaret birimimiz sürekli kendini yeniliyor ve çıtasını yükseltiyor.

1995 yılında tarım sektörü ile başlayan iş hayatımda edindiğim ilk destur "Başarılı olmak için gerekirse patron bile olsanız traktöre binip tarla süreceksiniz , yukarıda sadece koltukta oturmakla olmaz" oldu. Sanayi sektörüne ilk girişim üretim var, hammadde var imalat yok, sorusunu kendime sormamla başladı. Benim derdim bölgedeki-ülkemdeki mahsullerin değerlendirilmesidir. Yatırım teşvikleri ve olanakları başka illerde daha cazipken ben Tarsus'u seçtim.   İş hayatına atıldığım günden bu yana stratejik olarak farklı sektörlerde büyümeyi hedefledim.Kararer Pamuk ,Karaer Un, Karaer Petrol, Karaerler Petrol firmaları derken Yaptığımız işler hedefimizin değişmesi gerektiğini gösterdi. Ana düşüncemiz bölgemize ve ülkemize döviz girdisi sağlamak ve istihdam yaratmaktı. Zaman içerisinde tempoyu artırarak Tarsus-Mersin OSB içinde Çukurova İrmik Sanayi ve Karaer Yağ Sanayi fabrikalarını kurdum.  2010 yılında ihracata başladığımızda 3 ülkeye sevkiyat yapabilirken bizzat kendi gittiğim ülkeler iç pazarımızın olmadığı yerlerde olmak üzere sayısız ülkeyi gezdim 2010 da 3 ülke ile olan başlangıcımız , şuan 33 ülke olarak ihracatlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Süveyş kanalından çıkışa kadar 11 ülkeden geçiyorum ve her geçtiğim ülkede şirketimin ismini görüyorum tanınıyorum. Tunusta bile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Söyledim yine söylüyorum benim tek derdim bölgemdeki ürünlerin değerlendirilmesi ve bölgemdeki insanların bölgemde yatırım yapmalarıdır 

Tarsus’u ne kadar sevdiğimi aslında bilenler bilir. Başka bir şehirde de iş hayatıma devam edebilirdim ama Tarsus'a gelen buradan kopamaz.

Bu arada önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmeyi düşündüğüm yine Tarsus’ da ilk ve örnek olacak, yeni bir projenin hazırlıklarını yapıyorum. Şimdilik ne olduğunu söylemeyeceğim çalışmalarına başlamış bulunmaktayım ve neticesini alınca hepinizle seve seve paylaşacağım güzel bir proje olacak.

Her şeyden önce insan yaptığı işi sevecek ben yaptığım bütün işleri severek zevkle yaptım.

Benim her zaman fikirlerim ve hayallerim vardı. Birikimlerimi deneyimlerimi tecrübelerimi en iyi şekilde icra ederek memleketine her zaman faydalı bir adam olmaya çalıştım. Hayallerime nasıl ulaşacağımı projelerimi nasıl gerçekleştireceğimi sürekli planladım.  Her zaman işlerimin peşinden gittim hiçbir zaman bana ne diyen bir insan olmadım.  İnsanları mutlu etmek ve memnun etmek için ne yaparım diye düşündüm. Herkese de bunu öneririm. Nerede iyi bir iş çıkacağını hissedersem oraya yönlenirim bazen fırsatlar insanların karşısına rastlantı eseri çıkar. Bu rastlantıları değerlendirmek için gerçekten bilgi birikim ve tecrübeye ihtiyaç olacaktır.

Bir insanın başarısını sürdürebilmesi için kendini sürekli geliştirdiği, zaman ve çaba harcayarak zevkle yaptığı bir uğraşısı olmalı. Bir uğraşısı olmayınca insan kendini gösteremiyor farklılaşamıyor ve yenileyemiyor.

Ülkesini ve Tarsus’u çok seven Muhterem KARAER'i çevresindekiler sosyal bir yapıya sahip ancak, titiz, kuralcı ve zor bir adam olarak tanımlıyorlar.

Bu konuda Muhterem KARAER şu ifadeyi kullanıyor,"Aslında bu iş hayatım boyunca gelişen bir özelliğim iş hayatımda önüme çıkan zorlukları bu şekilde aştım. Kendime her zaman güvenmişimdir. Yine de iş yaptığım sektörlerdeki tüm faaliyetlerimde hata yapmaktan da hiç korkmadım. Her zaman cesur olduğumu söyleyebilirim. Ancak bu, hiçbir zaman cahil cesareti olmadı.İş hayatında başarılı olmak çok da kolay bir iş değil. Aslında başarıya ulaşmak için gerekli kriterler sır da değil. Eğitim olmazsa olmazlardan biri bu yüzden eğitime çok önem veriyor ve elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Başarılı insanları her zaman takdir ve tebrik ederim.

Tarsus Ticaret Borsasına gelecek olursak; firmalarımdan biri ile Yönetim Kurulunda temsil ediliyorum  Borsanın çok eski üyelerindenim. Borsanın yapmış olduğu eğitim ve aktivitelerden de çalışanlarımı faydalandırıyorum. Yönetim Kurulu'nun başarılı çalışmalarını yakından taktirle takip etmekteyim. Başarılı işlerin arkasında sağlam bir ekip vardır, yöneticinin başarısı mesai arkadaşlarının yansımasıdır asla tek başına olmaz.

Çalışmalarınızın hepsinden haberdarım örneğin, Eğitime ve yardıma muhtaç ailelere karşılık beklemeden   verdikleri desteklerden haberdar olmayan yoktur herhalde. Borsada işlem gören ürünlerle ilgili alım, satım fiyat endekslerini  günlük olarak duyurup üreticinin doğru bilgilendirilmesi adına hem üyelere hem de Tarsuslu hemşerilerimize büyük bir hizmet vermektedir. Her yıl üyelerine sosyal yönden de hizmet veren bir borsa görüyorum. Buradan   tüm arkadaşlarıma ve borsa personellerimize başarılarının devamını diliyorum.

 

 

 

 

 

 

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya ile gündemle ilgili röportaj

 

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

 

“Üniversite olayının gecikmesi Tarsus’a

çok büyük ciddi zararlar veriyor”

 

“Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi

Bölgesi için çalışmalar devam ediyor”

 

“Hasat olduğu bir dönemde Türkiye’nin

buğday ithal etmesi doğru değildir”

 

(Y.TUNA HOMURLU) Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, bu kenttin sorunlarının çözünü noktasında mutlaka herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini, el ele birlikte hareket ederek de biriken temel sorunların çözümü için mutlaka biraraya gelinmesi ve kenetlenmemiz gerektiğini söyledi.

Başkan Murat Kaya,gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Şahin Turgut’a verdiği röportajında gündem ile ilgili önemli samimi açıklamalarda bulundu.

Sorularımıza içtenlikle cevap veren Borsa Başkanı Murat Kaya,Tarsus’a kurulması düşünülen Devlet Üniversite başta olmak üzere Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Tarsus’un büyük hedeflerine ulaşması noktasında neler yapılması gerektiği, açıklanan buğday taban fiyatı ve Ankara İkiz Kule’de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı görüşmeleri anlattı.

 

Şahin Turgut: Tarsus’a kurulması düşünülen Devlet Üniversitesi konusunda neden bir adım ileriye gidilemiyor?

 

Murat Kaya: Her zaman ifade ettiğim gibi bizim en büyük yaramız Üniversite. Üniversite konusunda feryat ediyoruz. Üniversite konusunda seçimden önce bizlere söz verilmesine rağmen bu konuda anlamını veremediğimiz bir tıkanıklık var. Bu tıkanıklığın nasıl, nerede olduğunu bizde çözemedik. Hatta geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen TOBB’un Akdeniz Bölge Toplantısı öncesinde TSO Başkanı Ruhi Koçak ile birlikte TOBB Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na açtık. Rifat Bey ise bu konu ile ilgileneceği sözünü verdi.

(Devamı Sayfa 6’da)

 

 

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

 

(Baştarafı Sayfa 1’de)  Umarım kısa bir zaman içerisinde Üniversite konusu çözülür. Yıllardır özlemle beklediğimiz Devlet Üniversitesine kavuşuruz. Şu anda Meclis’ten geçen Vakıf Üniversiteleri ve diğer üniversiteleri duyduğumuz zaman maalesef içimiz sızlıyor. Bu olayın gecikmesi Tarsus’a çok büyük ciddi zararlar veriyor. Fakültelerimiz bile maalesef bu nedenle ileriye değil geriye gitmekte. Umarım konu kısa zamanda çözülür, layık olduğu, hak ettiği ve heyecanla beklediğimiz Devlet Üniversitesi’ne kavuşuruz diye umuyoruz. Tarsus Ticaret Borsası olarak bu konunun takipçisiyiz ama buna sonuçta siyasi irade karar verecektir.

 

Şahin Turgut: Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusu ne durumda?

Murat Kaya: Bu konuyla ilgili Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte çok ciddi çalışmalar yapıldı. Bu işler hemen kısa zamanda olmamasına rağmen bizler oldukça iyi yol alındı. Ben burada TSO Başkanımız Ruhi Koçak’ın özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuda çok iyi çalışıyor. Şu anda ÇED raporu hazırlanıyor. ÇED raporu hazırlandıktan ve Bakanlıkça onaylandıktan sonra Müteşebbis Heyet kurulması için talimat verilecek. Bizler de bunu bekliyoruz. Müteşebbis Heyeti kurun denildiği zaman hemen yola çıkacağız.

 

Şahin Turgut: Tarsus’un büyük hedeflerine kavuşması için neler yapılmalıdır?

Murat Kaya: Öncellikle şunun altını çizmek istiyorum. Tarsus bir olmalı, birlikte hareket etmeli, dayanışma içerisinde olmalı. Tarsus’un geleceğiyle ilgili ortak noktalarda birbirleriyle kenetlenerek hareket etme mecburiyeti var. Ortak kültürlerimizi geliştirmeli, birbirimize saygı duymalı, dedikodulardan uzaklaşmalıyız. Bu dedikodu mekanizması Tarsus’u çok olumsuz etkiliyor. Bir kere öncelikle bunları aşmamız lazım. Daha sonra Tarsus’un ürettiği ürünlerin işlenmesi sağlamalı, pazarlanmasını sağlayacak yapıları oluşturmak lazım. Bunun için Tarım Organize Sanayi Bölgesi çok önemli. Tarsus’un önünü açacak çok devasa bir proje. Ürünlerimizin ihracatına mutlaka hız vermeliyiz. İhracat çeşitliliğini arttırmalıyız. Ben bu konuda URGE projesinde önemle bahsetmek istiyorum. Tarsus Ticaret Borsası, Türkiye’deki borsalar arasında yine bir ilk olarak kendini gösterdi ve yine ilk olarak URGE projesini Ekonomi Bakanlığı’ndan kazandı. Bu Tarsus’ta yetiştirilen ürünlerin ihracatını yapma noktasında, ihracat yapmayan firmalara da kolaylıklar sağlayacak çok önemli bir projedir. Bu proje ile üretici, sanayici, ihracatçı çok memnun kalacaktır. İhracat noktasında bir adım daha ileriye gidilecektir. Tarsus’un birlikte kenetlenerek, el ele birlikte hareket ederek, biriken temel sorunların çözümü için mutlaka bir araya gelmesi, kenetlenmesi lazım. Bunun için de Gıda ve İhtisas Sanayisinin kurulması lazım. Öncelikle bir Üniversitenin kurulması lazım. Bu konuda da hep birlikte hareket etmeliyiz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız, Tarsus Belediye Başkanımız, Sivil Toplum Örgütleri, siyasi parti temsilcileri, hep birlikte hareket edersek bu konuların çözüleceğine inanıyorum. Tekrar altını çiziyorum, birlikte hareket etme kültürünü derinleştirmeliyiz, kökleştirmeliyiz ve bu şekilde hareket etmeliyiz.

 

Şahin Turgut: Açıklanan buğday taban fiyatı çiftçinin beklentisini neden karşılamadı?

Murat Kaya: Burada çok ciddi bir sıkıntı var. Üreticinin fiyat açıklanmadan önceki buğday fiyatı iyi gidiyordu. Belki de son yıllarda görülmeyen bir şey oldu. Hasat yeni başlamışken ve devam ederken ithal edilen buğdaydaki fon yüzde 130’dan, yüzde 45’e düşürüldü ve mevcut piyasada 1.50 TL’den giden buğday, bir baktık devletin açıklamasından sonra 94 kuruşa düştü Bunun neticesinde de tüccarın elinde buğday kaldı. Şu anda tüccar çok yüksek fiyatlara aldığı buğdayı satamıyor ve çok ciddi bir zarar söz konusu. Bana göre burada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın almış olduğu yanlış bir karar var. Hasat olduğu bir dönemde Türkiye’nin buğday ithal etmesi doğru değil. Kaldı ki biz her şeyi ithal edecek olursak (tarım ülkesiyiz) ithalatımız artacak, üreticilerimiz çok ciddi zarar görecek, ciddi sıkıntılar yaşayacak, o zaman da tarım sektörümüz çok ciddi yara almış olacaktır. Bu yanlış kararın yeniden gözden geçirilmesi ve tekrardan düzeltilmesi gerekiyor.

 

Şahin Turgut: TOBB Başkanı M: Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığınız görüşme olumlu geçti mi?

Murat Kaya: Rifat Başkanımız, hakikaten ufku çok güzel olan, çok çalışkan, çok özverili bir başkanımız. Her şeyden önce bu bölgeyi çok seviyor. Özellikle Tarsus’u da çok seviyor. Bölgenin sıkıntılarını kendisiyle paylaştık. Üniversite noktasındaki taleplerimizi kendisine ilettik. Kendisi büyük bir ilgi gösterdi. Bu konunun takipçisi olacağını, bizlerle ilerleyen günlerde hangi noktada olduğumuzu paylaşacağını ifade etti. Önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda bu tekrardan gündeme gelecek. Bir önceki toplantıda bölgemizin sorunlarının yanı sıra Türkiye’nin genel sorunları görüşüldü. İş adamları olarak, ticaret erbabı olarak bizlerin yapması gerekenler görüşüldü, tartışıldı. Bölge ile ilgili ve ticaretle ilgili sıkıntılarımızı paylaştık. Bu konulardaki sıkıntılarımızı iletirken çözüm önerileriyle anlattık. Yakın temas halindeler. Bu neticesinde de güzel çalışmalar gerçekleşiyor.

 

 

Yazdır